Dr Zbigniew Kaczmarek zainicjował w 1989 roku utworzenie opieki paliatywno-hospicyjnej we Włocławku, powołując nieformalną grupę hospicyjną, w której znalazł się on sam oraz kilka pielęgniarek i wolontariuszy.
Prawie trzy lata później dr Kaczmarek utworzył Program Rozwoju Opieki Paliatywnej, w którym nakreślił kierunki rozwoju opieki we Włocławku. Wraz z grupą inicjatywną uzyskał poparcie dla Programu, by w roku następnym otworzyć Oddział Opieki Paliatywnej Poradnię Walki z Bólem przy ówczesnym Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku i zostać jego pierwszym Ordynatorem.
W kwietniu 1994 roku otrzymał z rąk prof. Jacka Żochowskiego nagrodę Ministra Zdrowa za zorganizowanie opieki paliatywnej i hospicyjnej w województwie włocławskim. Był to wtedy trzeci oddział opieki paliatywnej w strukturach publicznej służby zdrowia w Polsce.
W 1995 roku powołał Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział we Włocławku, by dwa lata później w jego ramach utworzyć Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Zespół Opieki Domowej. Funkcje Prezesa Stowarzyszenia PTOP Oddział we Włocławku oraz Dyrektora i Kierownika Medycznego NZOZ Zespołu Opieki Domowej pełnił do końca życia.
W 1999 roku wraz z prof. Jackiem Łuczakiem opracował pierwsze standardy opieki paliatywnej. Był członkiem Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przy Ministrze Zdrowia oraz przyczynił się do kontraktowania świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Od 2000 roku był Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej im. Profesora Jacka Łuczaka. Funkcję tę sprawował przez 8 lat.
Zmarł 21 stycznia 2021 r.
Historia opieki paliatywnej we Włocławku
Budujemy Hospicjum Stacjonarne.
Nowa siedziba przy ul. Wolność 44 we Włocławku.
Utworzenie NZOZ Zespołu Opieki Domowej.
Powołanie Stowarzyszenia
Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej
Oddział we Włocławku.
Powołanie Oddziału Opieki Paliatywnej Poradni Walki z Bólem przy ówczesnym Wojewódzkim Szpitalu we Włocławku.
Określenie potrzeb dla Włocławka w zakresie opieki paliatywnej.
Pierwsza, nieformalna grupa Hospicjum.